Papież Franciszek i Neokatechumenat 2015

Zakończyliśmy katechezy ewangelizacyjne prowadzone przez członków wspólnoty neokatechumenalnej z parafii Dobrego Pasterza w Warszawie. W związku z zapytaniami parafian dotyczącymi drogi neokatechumenalnej w Kościele, zapraszam do obejrzenia filmu z audiencji jakiej papież Franciszek udzielił inicjatorom i uczestnikom drogi w auli Pawła VI w Rzymie w dniu 6 marca 2015r. Słuchajmy Piotra naszych czasów co nam wszystkim chciał powiedzieć o neokatechumenacie. ks. Proboszcz.

Poniżej zamieszczam wyjątki z przemówienie Papieża wygłoszone w tym dniu do zgromadzonych w auli członków wspólnot neokatechumenalnych.

„ Zadaniem Papieża i zadaniem Piotra jest umacniać braci w wierze. Także i wy zechcieliście tym gestem poprosić Następcę Piotra, aby potwierdził wasze powołanie, aby podtrzywał waszą misję aby pobłogosławił wasz charyzmat. I ja dzisiaj potwierdzam wasze powołanie, podtrzymuję waszą misję i błogosławię wasz charyzmat. Nie czynię tego dlatego, że on (wskazuje na Kiko) bo on mi zapłacił, nie! Czynię to bo chcę to uczynić. Pójdździe w imię Chrystusa na cały świat by nieść jego Ewangelię: Niech chrystus was poprzedza, niech Chrystus wam towarzyszy, niech Chrystus doprowadzi do zrealizowania tego zbawienia, którego jesteście zwiastunami….”. „ Ja zawsze mówię, że Droga Neokatechumenalna czyni wiele dobra w Kościele…”.

„To jest droga neokatechumenalna, prawdziwy dar Opatrzności dla Kościoła naszych czasów, jak potwierdzili to już moi poprzednicy: przedewszystkim święty Jan Paweł II, kiedy powiedział do was:” Uznaję Drogę Neokatechumenalną jako itinerarium formacji katolickiej ważnej dla społeczeństwa czasów współczesnych. Droga opiera się na tych trzech wymiarach Kościoła, którymi są Słowo, Liturgia i Wspólnota. Dlatego posłuszne i nieustanne słuchanie Słowa Bożego, celebracja eucharystyczna w małych wspólnotach po pierwszych nieszporach niedzieli, celebracja Jutrzni w niedzielę w rodzinie ze wszystkimi dziećmi i dzielenie się własną wiarą z innymi braćmi są źródłem wielu darów, którymi obdarrował was Pan, takimi jak liczne powołania do prezbiteratu i życia konsekrowanego. Widzieć to wszystko, jest ogromną pociechą, ponieważ potwierdza to, że Duch święty jest żywy i działa w Kościele, również dzisiaj i odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka”.

„… chcę dodać wam odwagi, abyście szli naprzód: powierzam was opiece Naświętszej Maryi Panny, która natchnęła Drogę Neokatechumenalną, Ona wstawia się za wami u swego Boskiego Syna. Najdrożsi, niech Bóg wam towarzyszy. Idźcie z moim błogosławieństwem”.

Tł. własne, tekst mówiony spisany 6 marca 2015r, Rzym Watykan.

Warto jeszcze nadmienić, że tegoroczny rekolekcjonista ks. Jose David uczęszczał do seminarium Redemptoris Mater w Warszawie, do którego wstępują młodzi ludzie, którzy przeszli formację wiary we wspólnotach neokatechumenalnych. Ks. Jose David ma swoją wspólnotę w Alicante w Hiszpanii, która wspiera go w misji w Niemczech.