Sprawozdanie ks. proboszcza 18.09 br.

Sprawozdanie z życia parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy z okazji wizytacji kanonicznej  ks. Biskupa Andrzeja Franciszka Dziuby w dniu

18 września 2016r.[1].

Ekscelencjo Ks. Biskupie, jeszcze raz dziękuję za przybycie,

Wierni parafii M.B. Nieustającej Pomocy modlą się w tym miejscu od 1970 roku. Najpierw z ks. Henrykiem Konowrockim, potem ks. Józefem Kwiatkowskim, następnie z ks. Andrzejem Gałajem. W tym czasie powstał tu staraniem proboszcza ks. Józefa Kwiatkowskiego ten wspaniały Kościół, dzięki staraniom ks. proboszcza Andrzeja Gałaja i wsparciu diecezji, została wybudowana nowa plebania. Obecnie możemy cieszyć się miejscem do modlitwy i zadbać o nasze dusze.

Cieszy fakt, że od 2011 roku powoli przybywa w naszej świątyni wiernych, którzy pragną spotkania z Bogiem właśnie tutaj. Przyjeżdżają do naszego Kościoła nie tylko nasi parafianie, ale również mieszkańcy osiedla Malesin, oraz parafii położonych na południe i zachód od naszego Kościoła. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest dostępność komunikacyjna, miejsca parkingowe oraz ponad 600 miejsc siedzących.

Jestem wdzięczny parafianom, za ich pomoc w budowaniu wspólnoty duchowej i hojne wsparcie materialne, którego efekty możemy zobaczyć w świątyni oraz jej otoczeniu. Oczywistym priorytetem każdej parafii powinno być budowanie świątyni duchowej w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym. W naszej parafii dzieje się to poprzez: Głoszenie Ewangelii i homilię, w czasie każdej Mszy Świętej świątecznej i codziennej; a także przez sprawowanie sakramentów Eucharystii, Pojednania, Chrztu, Małżeństwa i Bierzmowania.

Owocem wiary jest służba ale także misyjność. Nasza parafia w wymiarze służebnym i modlitewnym może cieszyć się grupą Odnowy w Duchu Świętym, Kółkami Żywego Różańca, scholą dorosłych i dzieci, parafialnym zespołem Caritas, grupą ministrantów i lektorów, grupą harcerzy. W wymiarze misyjnym prowadzimy katechezy ewangelizacyjne dla dorosłych i tworzymy wspólnoty neokatechumenalne. Mam nadzieję, że podczas wizytacji kanonicznej dziś w niedzielę 18 września jak i w piątek 23 września ks. Biskup będzie miał okazję do wielu dobrych i miłych spotkań z naszymi parafianami, gronem pedagogicznym szkół a także kapłanami parafii i naszego dekanatu.

Prosimy ks. Biskupa naszego pasterza o modlitwę w naszej intencji byśmy jak mówi dzisiejsza Ewangelia służyli Bogu samemu, jedynemu i prawdziwemu.

ks. Jacek Skrobisz – proboszcz

[1] Kościół p. w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, par. erygowana dnia, 1 stycznia 1981r. przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego Pierwotnie w latach 1970-1978 została tu pobudowana i funkcjonowała kaplica rektorska. Nowy kościół zbliżony formą do rotundy został zbudowany w latach 1985 – 1996 według projektu architekta doktora Grzegorza  Figiela. Dnia 18 listopada 1987  roku Józef Kardynał Glemp poświęcił i wmurował weń kamień węgielny. 28 czerwca 2003 r. bp Alojzy Orszulik dokonał konsekracji kościoła, którego budowa pod opieką proboszcza ks. prał. Józefa Kwiatkowskiego – trwała dwadzieścia lat.