Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę

POKARMY ŚWIĘCIMY OD GODZ. 9.00 DO 15.30 w Kościele, od 10.00 na wioskach z wyjątekiem Kuznocina. W tym roku mieszkańców Kuznocina zapraszamy do Kościoła.

„Zwyczaj święcenia pokarmów w Kościele katolickim z okazji Wielkiej Nocy jest bardzo dawny; w każdym razie sakramentarze z IX, X, XI w. z Europy  Zachodniej zawierają przepisy i odpowiednie formuły modlitewne, błogosławieństwa pokarmów. Chodziło przede wszystkim o takie pokarmy, które w jakimś sensie nawiązywały do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego – a więc przede wszystkim: mięso z baranka, potem masło i inne produkty mleczne. Z biegiem czasu pojawiło się też jajko.

Ten zwyczaj, jaki mamy w Polsce – który się upowszechnił dość wcześnie bo kilkaset lat temu, to błogosławieństwo pokarmów zwane „święconką” – na Zachodzie zupełnie zaginął. Nawet, jeśli gdzieś w księgach liturgicznych wcześniej, w średniowieczu takie formuły Kościół przewidywał, to nie było zapewne zapotrzebowania społecznego. Tymczasem w Polsce stało się to wręcz synonimem Wielkiej Soboty i Wielkiej Nocy. Gdyby ktoś w tej szlacheckiej I Rzeczypospolitej zasiadał do śniadania wielkanocnego, a nie zjadłby święconego, to właściwie w ogóle by nie świętował – pisze ks. Jędrzej Kitowicz o czasach zamierzchłych (XVIII w.)”. źródło http://www.radiomaryja.pl/informacje/o-tradycji-swiecenia-pokarmow/