Uroczystość Świętej Wiktorii 11 XI

Św. Wiktoria patronka diecezji łowickiej, w dniu dzisiejszym obchodzimy uroczystość Świętej Wiktorii. Wiadomości o niej nie są pewne z powodów historycznych. Tak do końca nie wiadomo, czy w Kościele była czczona tylko jedna męczennica o tym imieniu, tłumaczonym z łaciny… zwycięstwo, w wolnym przekładzie ta która odniosła zwycięstwo. Istnieją źródła historyczne do, których należey traktat o dziewictwie, Adelhelma z początków VIII wieku. Jak się dowiadujemy z traktatu, Wiktoria żyła w połowie III wieku w Sabinie pod Rzymem. Według starożytnych podań, miała poślubić niejakiego Eugeniusza, jednak ponieważ był poganinem odmówiła mu ręki. Nie chciała też składać ofiary bożkom, przepisanej przez Cesarza. Wydana przez narzeczonego w ręce władz poniosła śmierć męczeńską poniosła za cesarza Decjusza (249-251), a więc około 250 roku. Jej relikwie podarowane przez papieża Urbana VIII prymasowi Henrykowi Firlejowi w 1625 roku, spoczęły w Katedrze łowickiej. Św. Wiktoria została ogłoszona po nowym podziale diecezji w Polsce w 1992 roku patronką diecezji łowickiej. Św. Wiktorio, módl się za nami.

Msze Święte w naszej świątyni, podczas których będziemy się modlić w intecji naszej ojczyzny za przyczyną Św. Wiktorii; godz. 7.00; 10.00; 18.00

Poniżej zdjęcia z Łowicza, z procesji z relikwiami Św. Wiktorii oraz z Mszy Św. w Katedrze, której przewodniczył abp Damian Zimoń z Katowic.

20151111_234159

Błogosławieństwo relikwiami Św. Wiktorii

Msza Święta w Katedrze, 11 XI 2015r.

20151111_233541

Procesja ulicami Łowicz, konfraternia Św. Wiktorii.