Drodzy Parafianie i nasi sympatycy,
W tym roku udzieliliśmy sakramentu małżeństwa 19 parom (24-2023r.). Zauważamy niewielki spadek liczby zawieranych małżeństw. Wiąże się to moim zdaniem, z kryzysem wiary. Młodym ludziom ślub kojarzy się z przyjęciem weselnym na które zbierają pieniądze i mieszkają razem. Chcą mieć ładny ślub, życie bez możliwości spowiedzi czy komunii nie jest dla nich ważne.
Różnica między ochrzczonymi dziećmi a zmarłymi w naszej parafii wynosi 65 do 79 ( 69 do 87 w 2023r.), innymi słowy już kolejny rok w naszej parafii umiera więcej osób niż zostaje ochrzczonych. Ta 15 lub 20 osobowa różnica utrzymuje się od kilku lat.
Na podobnym poziomie co rok temu kształtuje się liczba przyjmujących I Komunię Świętą 69 ( 67podobna liczba rok wcześniej) czy bierzmowanych 34 w roku ubiegłym 75. Miniony rok był wyjątkowy w tym roku 2025 zapisanych na bierzmowanie jest ponad 70 osób. Niestety nie zmienia się liczba chorych, którzy proszą o sakramenty przed Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą. Cały czas sakrament chorych kojarzony jest z ostatnim namaszczeniem. Co roku powtarzam nasz apel by, korzystać z tego sakramentu, gdy jesteśmy chorzy np. gdy idziemy do szpitala. Jest on równie skuteczny duchowo, co leki dla naszego. Ciała.
W tym w naszej parafii pomagają ks. Wojciech Witek z Rzeszowa, razem z klerykiem Michałem. W niektóre niedziele przyjeżdża do naszej parafii Ojciec Ireneusz z Niepokalanowa. W dalszym ciągu jest z nami ks. Bartek Jaska jako wikariusz. Niestety nie zanosi się, aby w parafii było na stałe więcej niż dwóch księży. Księża, którzy nam pomagają mają inne zajęcia i nie można ich nawet traktować jako rezydentów. Jednak jestem wdzięczny za ich pomoc zarówno przy ołtarzu jak i w konfesjonale. Obecnie w Seminarium jest 6 kleryków co jest najniższą liczbą od jego powstania, czyli roku 1994.
W nowym roku będziemy starali się zapewnić regularną posługę w konfesjonale jak to było do tej pory. Kontynuujemy praktykę łączenia intencji mszalnych za zmarłych max. 3 rodzin w piątek i sobotę wieczorem oraz na Mszy niedzielnej o godz. 10.30 (max. 4 rodziny). Prosimy o wyrozumiałość, jeśli nie zawsze uda się znaleźć odpowiedni termin na Mszę Świętą szczególnie wypadającą w rocznicę. W lutym rozpoczniemy zapisy na Msze Święte w roku 2026.
W minionym roku działała schola dziecięca prowadzona przez panią Martę cały czas zapraszamy dzieci ze szkoły podstawowej aby dołączyły do śpiewających. Działa schola dorosłych, poradnia rodzinna, Kółka Żywego Różańca Wspólnota Odnowy W Duchu Świętym oraz Neokatechumenat. W parafii jest 40 lektorów świeckich, których czytanie w niedziele i święta koordynuje pani Katarzyna. W minionym roku udało się zorganizować kolejny bal Świętych 31 października w grudniu zakończyły się rekolekcje REO. W parafii jest obecnie jeden świecki szafarz Komunii Świętej dwóch innych będzie się przygotowywało do tej posługi w zbliżającym się roku.
Sprawy gospodarcze wydają się o wiele łatwiejsze do zrealizowania oraz zauważenia efektu wykonanej pracy. W tym roku udało się nam zakończyć remont schodów przed kościołem (bardzo pracochłonna i kosztowna inwestycja). Największym osiągnięciem minionego roku było oddanie do użytku i przyjęcie przez Nadzór Budowlany kościoła dolnego. W kościele założono 2 nowe klimatyzacje docelowo będą 4. Wymieniono rynny na dachu budynku katechetycznego oraz dokończono malowanie części elewacji. Wymieniliśmy również 3 okna na nowe energooszczędne w kaplicy za ołtarzem, i 2 w zakrystii. Na cmentarzu pojawił się nowy plac pod kontener ze śmieciami oraz posadziliśmy kilkadziesiąt tui wzdłuż starego płotu. Odnowiono również płot od strony targowicy. Prowadzono ponadto szereg prac naprawczych, w kościele i na cmentarzu. Bardzo dziękuję za ofiary, dzięki którym jest możliwe realizowanie nowych inwestycji. W roku 2025 chcielibyśmy dokończyć remont ostatniego małego fragmentu elewacji, poprawić stan instalacji odgromowej, umieścić na schodach poręcze przed wejściem głównym do kościoła oraz przy ulicy 15 Sierpnia. Planujemy również wymianę wzmacniacza do głośników by poprawić jakość dźwięku. Może w ciągu roku pojawi się projekt nowej aranżacji wnętrza naszej świątyni.
Parafia ma jeszcze zaległości związane z budową plebanii, które jednak są już znikome. W nowy rok wkraczamy z zapewnionymi środkami na remonty i bieżące opłaty, które niestety ciągle rosną.
Przypominamy nie zorientowanym: parafia płaci rachunki za prąd, gaz, wodę, śmieci, szczególnie drogie są śmieci z cmentarza. Utrzymanie kościoła w czystości po każdym święcie i niedzieli to co najmniej kilka godzin pracy. Co tydzień trzeba umyć toalety, zadbać o papier, mydło, ręczniki. W miarę regularnie są myte okna i szyby. Należy pamiętać o zakupie kwiatów, świec, środków czystości, papieru i innych rzeczy do kancelarii. Zadbania o czystość wymaga również kościół dolny. Co roku musimy przeprowadzać przeglądy kotłów gazowych, wentylacji, kominów, stanu budynku zabezpieczeń przeciwpożarowych. To wszystko oraz wiele pomniejszych rzeczy składa się na koszty utrzymania parafii.
Jeszcze raz dziękuję za troskę o parafię, za życzliwe słowa i wszelką pomoc.
Niedziela 05.01.2025r., ks. Jacek – proboszcz