Refleksje na temat pewnej ankiety

Ciekawe pytanie zadano w sondażu portalu internetowego Onet.pl w przedostatnim tygodniu maja.

„Jak ocenia Pan/Pani działania rządu ws. problemu pedofilii w Kościele?”

Czy nie jest to pytanie z tezą? Przedstawiam sposób myślenia jaki można przyjąć jako prawdopodobny w formułowaniu tego typu pytań:
Księża to skorumpowana grupa osób w zmowie, ukrywa powszechny wśród duchowieństwa problem pedofilii. Ponieważ problem pedofilii jest skrzętnie ukrywany, trzeba podjąć zdecydowane działania, by wykryć sprawców przestępstw. Oczywiście rząd z tym nic nie robi i chroni ludzi kościoła tzw. księży.

Bo jak inaczej wytłumaczyć odpowiedzi na to pytanie wśród ankietowanych:

47,2 proc. zaznaczyła opcję „zdecydowanie niewystarczające”, 24,2 proc. wskazało opcję „niewystarczające”. 71,4 proc. respondentów negatywnie ocenia działania podejmowane przez rząd w tej sprawie.

Zdecydowanie pozytywne działania rządzących ocenia jedynie 1,7 proc. ankietowanych, a 9,4 proc. stwierdziło, że reakcja rządu była „wystarczająca”. 17,5 proc. uczestników sondażu nie miało zdania na ten temat. Jak podają źródła badanie zostało zrealizowane 16 maja 2020 r. (błąd sondażu około 3procent).

Co wynika z sondażu moim zdaniem?
Większość moich rodaków uważa, że księża są specjalnie traktowani przez rządzących i system prawny. Co bardziej niepokojące, że kilku księży pedofilów, którzy siedzą obecnie w polskich więzieniach to stanowczo za mało. Mój znajomy proboszcz w Stanach Zjednoczonych podczas kryzysu skandali pedofilskich po roku 2000, w pewną niedzielę, nie wytrzymał i wyraźnie powiedział swoim parafianom: W naszej parafii ten problem nie istnieje. Nie jesteśmy pedofilami. Zareagował w ten sprób na zatrzymywanie przez rodziców dzieci, które chciały przywitać się z proboszczem.
,
Jestem przekonany, że zjawisko pedofilii wśród duchowieństwa jest przez media wyolbrzymione. Widziałem to w Stanach Zjednoczonych sprawa powtarza się teraz w Polsce. Zawsze sposób na tego typu karygodne zachowanie księży jest jeden. Doświadczyłeś tego typu karygodnych zachowań ze strony księdza, zgłoś to na policję do prokuratury. Jeśli potraktują cię obojętnie, zignorują zaznacz w odpowiedzi na pytanie: „Jak ocenia Pan/Pani działania rządu ws. problemu pedofilii w Kościele?” opcje zdecydowanie niewystarczające. Tylko trzeba mieć na myśli obecnie rządzących i wytknąć im przypadki z ostatnich lat, podając konkretne wydarzenia. Jeśli nie, to będziemy powielali nową medialną mantrę – ksiądz katolicki ukryty pedofil, którego chroni obecny układ. Mantrę, która będzie przeszkadzała w modlitwie prowadzonej przez księdza i w korzystaniu z sakramentów jakimi Bóg chce działać za pośrednictwem kapłanów.

ks. Jacek – proboszcz