Środa Popielcowa w naszym kościele 22.02.br.

Msze Święte w Środę Popielcową 22 lutego 2023r. o godz. 7.00; 10.00 i 18.00

Jak rozumieć obrzędy Środy Popielcowej. Gest posypania głów popiołem mówi nam o nawróceniu. Przypomina o tym, żebyśmy wrócili do Boga i chcieli się do Niego przybliżać. W tym obrzędzie Środy Popielcowej jest ukryta głęboka prawda, która łączy się z tym, co było na początku istnienia człowieka. „Bóg człowieka uczynił na swój obraz i swoje podobieństwo. Uczynił go z prochu ziemi i tchnął w niego Ducha”.

Garść popiołu posypana na nasze głowy symbolizuje przemijanie i ludzki los. Mówi również o tym, że jesteśmy kimś w rękach Boga. Teologia Środy Popielcowej uczy nas, że gest przyjęcia prochu oznacza to, iż chcemy być na dłoniach Bożych i pragniemy w życiu kierować się pokorą. Można powiedzieć, że ta niewielka ilość popiołu przypomina o tym, iż powinniśmy zetrzeć pychę na proch.

Ten obrzęd liturgiczny wskazuje również na naszą przyszłość. Usłyszymy bowiem słowa: „w proch się obrócisz”. One ukazują tajemnicę śmierci człowieka. Mówią jednak również o tym, że każdego dnia mamy umierać dla grzechu, dla pychy, dla zmysłowości i nieczystości, a także dla przerostu ambicjonalności.

Posypanie głów popiołem nie oznacza jednak smutku, przygnębienia. Ten gest przygotowuje nas do godziny chwały, niesie nadzieję zmartwychwstania. źródło: https://www.niedziela.pl/artykul/147104/nd/Co-oznacza-posypanie-glow-popiolem

Należałoby jeszcze raz podkreślić, oderwanie tego znaku od całego Wielkiego Postu nic nie znaczy. To poprzez nabożeństwa, Mszę Świętą, modlitwę, post i jałmużnę na nowo chcemy odkrywać drogę prowadzącą nas do Boga jego Syna i Ducha Świętego.