Ważne słowa Papieża wywiad dla TV

Jak podaje KAI w depeszy z dnia 27 maja br.

Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wielką mają władzę, kiedy modlą się za swych pasterzy. Taka modlitwa czyni cuda, jest pancerzem, który chroni kapłanów i biskupów – powiedział Franciszek w wywiadzie dla telewizji Telemundo. Przyznał, że i on odczuwa skutki modlitw, które wierni zanoszą w jego intencji.

Papież zapewnił, że wszystkie zmiany, które wprowadził w ciągu 10 lat swego pontyfikatu są w istocie realizacją postulatów zgłoszonych przez kardynałów przed konklawe. Zapytany o to, czego nie udało mu się jeszcze w pełni zrealizować, Papież wskazał m.in. na klerykalizm. Jego zdaniem nadal istnieją kraje, które są zbyt klerykalne, a klerykalizm to perwersja, kapłani mają być pasterzami – podkreślił Franciszek.

Telemundo to hiszpańskojęzyczna telewizja w Stanach Zjednoczonych. Papież został zapytany o problem migrantów, którzy starają się przedostać z Meksyku do USA. Prowadzący pokazał mu film, na którym ojciec przeprawia się przez rzekę z małym dzieckiem w walizce. W odpowiedzi Franciszek przyznał, że jest to bardzo poważny problem i opowiedział o losach migrantów, którzy usiłują dostać się do Europy. Stwierdził, że w tym wypadku głównym problemem jest wyzysk Afryki.

Jedno z pytań dotyczyło też Ukrainy i niedawnej wizyty prezydenta Zełeńskiego, który, jak stwierdził prowadzący szukał poparcia dla ukraińskiego planu pokojowego, przewidującego zwrot terenów zagrabionych przez Rosję. Zapytany, czy Rosja powinna to zrobić, Franciszek odpowiedział.

„Nie taki był ton rozmowy. Poprosił mnie tylko o wielką przysługę, abym zaopiekował się dziećmi, które zostały wywiezione w głąb Rosji. Nie oczekują od nas mediacji. Proukraiński blok jest w rzeczywistości bardzo silny: cała Europa, Stany Zjednoczone. Innymi słowy dysponują wielką siłą. Ale prezydent był bardzo zasmucony i prosił mnie o współpracę na rzecz powrotu na Ukrainę wywiezionych dzieci“ – stwierdził Ojciec Święty.

Zapytany ponownie, czy Rosja powinna zwrócić zagrabione terytoria, Papież odpowiedział, że jest to problem polityczny, a pokój nastanie wtedy, kiedy strony konfliktu będą ze sobą rozmawiać, sami bądź za pośrednictwem innych.

Dziennikarz sieci Telemundo zapytał też o aborcję, która, jak zauważył, jest poważnym problem w Stanach Zjednoczonych. Konkretnie chciał wiedzieć, czy kobieta, która została zgwałcona, ma prawo do nie urodzenia dziecka poczętego w wyniku gwałtu?

„W sprawie aborcji mówię tak: miałem kiedyś w ręce książkę do embriologii, z drugiego roku studiów. Jest tam napisane, że miesiąc po poczęciu, tuż przed tym, zanim matka zdaje sobie z tego sprawę, cały układ narządów jest już rozwinięty na podstawie DNA. Innymi słowy, to żywa istota. (…). Stawiam więc pytanie: czy godzi się wyeliminować żywą istotę, by rozwiązać jakiś problem. Drugie pytanie: czy godzi się wynajmować zabójcę w celu rozwiązania jakiegoś problemu? To wszystko“ – stwierdził Franciszek.