Zaproszenie Biskupa na pielgrzymkę ….

Duchu Święty, obudź mnie do wiary

Zaproszenie Biskupa Łowickiego
na XXIII Łowicką Pieszą Pielgrzymkę Młodzieżową
na Jasną Górę w dniach 6 – 15 sierpnia 2018

Drodzy Młodzi Przyjaciele,

Uczestnicy Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej

na Jasną Górę,

Kochani Bracia i Siostry, moi Diecezjanie,

 

„Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa; On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie” (Ef 1,3) – tym biblijnym pozdrowieniem pragnę się z Wami przywitać w wakacyjnym czasie, który dla dużej części przeznaczony jest na odpoczynek i regenerację sił, ale też dla wielu osób pozostaje nadal okresem wytężonej pracy. Nam wszystkim, w każdym osobistym doświadczeniu radości i uśmiechu oraz smutku i troski, za Psalmistą powtarzam, że Dobry Bóg „ogłasza pokój ludowi i swoim wyznawcom” (Ps 85, 9).

 

  1. Ten, który nacina sykomory (por. Am 7, 14)

Dobra Nowina o tym, że „bliskie jest Jego zbawienie” (Ps 85, 10) znajduje swoje potwierdzenie w dzisiejszej Liturgii Słowa. Oto w pierwszym czytaniu słyszymy o proroku Amosie, który sam o sobie mówi, że jest „tym, który nacina sykomory” (Am 7, 14). Pozwólcie, że chwilę uwagi poświęcę temu drzewu. Sykomora (hebr. sziqma – odnowienie, odrodzenie) to rodzaj figowca, który może osiągać od 8 do 20 metrów wysokości. Jego cechą charakterystyczną jest zwykle sękaty pień, który gdy jest mocno przycinany, bardzo łatwo się rozgałęzia. Ponadto w starożytności zauważono, że jego owoce, aby mogły rosnąć i dojrzewać, musiały być wcześniej przekłute lub nacięte. Piszę o tym dlatego, że to pozwala nam na płaszczyźnie życia duchowego lepiej zrozumieć symbolikę tego drzewa, które oznacza odnowę, odrodzenie oraz łączność z Bogiem.

Poniekąd każdy i każda z nas jest taką biblijną sykomorą, którą nacinają różne doświadczenia, zarówno pozytywne, jak
i te dotkliwie bolesne. I trzeba mieć tego świadomość. Niezależnie od tego czy to będą wymarzone wyniki matur, otwierające drogę na upragniony kierunek studiów, świadectwo z wyróżnieniem na koniec nauki w szkole, wyczekiwany wyjazd wakacyjny z grupą przyjaciół czy czas podejmowania odważnej decyzji co do dalszej drogi życiowej: ku małżeństwu i rodzinie, ku życiu konsekrowanemu albo ku kapłaństwu w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Niezależnie też od różnie układających się relacji z bliskimi w domu, problemów zawodowych, zmartwień i trosk o siebie oraz innych, a także poczucia nieubłaganie uciekającego czasu, który – z kim by nie rozmawiać – pędzi jak szalony.

To wszystko nie pozostaje w nas bez echa. Zostawia w sercu swoiste nacięcie, jak na pniu sykomory. Zatem jeśli będziemy każdą taką sytuację przeżywać w bliskości Jezusa, to może się okazać, że jesteśmy w stanie wzrastać i dojrzewać w wierze. Tylko Jezus jest naszą najpewniejszą nadzieją na to, że będziemy mogli się odnawiać na drodze wiary.

 

  1. „Duchu Święty, obudź mnie do wiary”

Święty Paweł Apostoł w Liście do Efezjan przypomina, że w Chrystusie złożyliśmy naszą nadzieję oraz że w Nim – uwierzywszy, zostaliśmy naznaczeni pieczęcią, Duchem Świętym, który był obiecany (por. Ef 1, 12 – 13). I właśnie Trzecia Osoba Boska przynagla nas do rozwoju duchowego poprzez udział w XXIII Łowickiej Pieszej Pielgrzymce Młodzieżowej na Jasną Górę, podczas której razem będziemy wołać, zgodnie z tegorocznym hasłem pielgrzymki: „Duchu Święty, obudź mnie do wiary”.

Warto wyruszyć na pielgrzymi szlak, gdzie poprzez modlitwę, rozważania oraz konferencje, śpiew, doświadczenie sakramentu pokuty w drodze, słuchanie Słowa Bożego i uczestnictwo we Mszy świętej, możemy pozwolić Duchowi Świętemu na to, aby wyrwał nas z letargu codzienności. Warto pielgrzymować, gdyż doświadczenie braterstwa oraz wspólnoty, a także młodzieńczego entuzjazmu i prawdziwej radości niezależnie od tego ile kto ma lat, pozwala obudzić świadomość, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, że trudno jest wierzyć w pojedynkę. Warto razem z nami stawiać kroki na pielgrzymim szlaku, aby przez poniesiony trud, odczucie zmęczenia, skwar słońca, krople potu czy zmoczenie deszczem, odkryć że w wymiarze życia duchowego, to wszystko może obudzić w nas postawę bycia z Jezusem zawsze, nawet pomimo niesprzyjających okoliczności zewnętrznych.

Warto wyruszyć z XXIII Łowicką Pieszą Pielgrzymką Młodzieżową na Jasną Górę, aby spojrzeć w otwarte oczy Czarnej Madonny, Która będąc Niepokalaną Oblubienicą Ducha Świętego (por. Łk 1,35), wesprze wszelkie zmagania budzenia się do wiary w naszych wspólnotach parafialnych, kiedy wrócimy do domu oraz odwagę do tego, aby nie usypiać wiary w sobie oraz w innych.

Wołanie „Duchu Święty, obudź mnie do wiary” nabiera także szczególnego znaczenia w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Radość i trud pielgrzymkowego szlaku może dać wyobrażenie drogi do jeszcze jednej niepodległości – niepodległości ducha. Stąd też zmaganie się z własnymi słabościami i grzechami, troska o dobro wspólne oraz wytyczony cel, pomogą podczas drogi kształtować odpowiednie postawy i wychowywać do prawdziwych wartości tak, aby zachować wierność dewizie „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

 

Drodzy Młodzi Przyjaciele,

„Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął ich rozsyłać po dwóch” (Mk 6, 7) – usłyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Dlatego i ja jeszcze raz zapraszam Was do tego, abyście nie przespali jednego z ważniejszych terminów podczas tegorocznych wakacji. Wpiszcie termin pielgrzymki 6 – 15 sierpnia 2018 roku w swój kalendarz i w smartfona. Ponadto nastawcie budzik, aby obudził Was o właściwej porze, byśmy mogli spotkać się w drodze wiary na Jasną Górę. Pamiętajcie też, aby na pielgrzymkę obudzić innych: kapłanów, siostry zakonne, swoich przyjaciół, kolegów i koleżanki, wszystkich, którzy potrzebują duchowego przebudzenia oraz tak jak owoce sykomory – nacięcia wiary, aby dojrzewać w pragnieniu bycia blisko Jezusa i Jego przyjaciół.

 

Z pasterskim błogosławieństwem

+ ANDRZEJ FRANCISZEK DZIUBA

 

Łowicz, dnia 15 czerwca 2018