Jest wirus czy go nie ma? Dane statystyczne z Włoch

Jest wirus czy go nie ma? Znasz kogoś kto umarł? jeśli nie, to dałeś się nabrać nagonce w mediach. Czy takie stwierdzenie można nazwać logicznymi? Na jakiej podstawie są formułowane?

Jeśli wirus nie istnieje, to dlaczego tak duża liczba ludzi umarła w marcu i kwietniu we Włoszech? Z Państwowy Instytut Sytemu Emerytalnego we Włoszech przeanalizował zgony w okresie od 1 marca do 30 kwietnia (dwa miesiące) mające miejsce w tym kraju. Dane te zostały potem porównane ze średnią z 5 lat. I tak w analizowanym okresie średnia zgonów zwiększyła się na północy Włoch o 84 procent a w przypadku kobiet i mężczyzn o 94 procent. Jak zaznaczają autorzy raportu nie wszystkie zmarłe osoby miały wykonywane testy. W związku z powyższym analizowane były liczby zgonów niezależnie czy przyczyną był koronawirus czy inna dolegliwość. Ten prawie stuprocentowy wzrost zgonów na północy Włoch, dotyczył w większości grupy wiekowej 60+. W niektórych prowincjach takich jak Bergamo, Bresica, Lodi, Cremona, Piacenza, wzrost był ponad 200 procentowy, a niekiedy przekraczał 400 procent. W tym samym czasie na południu Włoch nie zanotowano żadnych anomalii, nawet statystyki umieralności było kilka procent niższe.

W raporcie zauważa się ogólny wzrost liczby zgonów, który koresponduje z przypadkami potwierdzonego zarażenia wirusem. Innymi słowy, w tym czasie umierało bardzo wielu ludzi i krzywa umieralności jest bardzo podobna do tej, którą wyznaczono na podstawie potwierdzonych śmiertelnych zarażeń Covid-19. W oparciu o liczby, autorzy raportu zadają pytanie skąd tak wielki skok zgonów? Oczywiście jeśli uwzględni się oficjalne dane, prawie 47 000 więcej zmarłych w tym okresie w całych Włoszech w stosunku do średniej z 5 lat, wśród których 28 000 stanowili chorzy z potwierdzonym zakażeniem Covid-19, to i tak brakuje jeszcze wytłumaczenia dla dodatkowych 19.000 zgonów. Ponoć lekarze wypisują zgony z powodu koronawirusa, żeby podskoczyła statystyka. Dlaczego nie dopisali hurtem tym 19 000 ludzi przyczyny zgonu? A może nie wiedzieli na co te osoby zmarły i było już za późno by robić test.

Tak więc nie ulega wątpliwości, że bardzo wielu ludzi we Włoszech w tym czasie umarło. Jeśli zgony te nie były spowodowane wirusem to jak to wyjaśnić? Z danymi statystycznymi nie da się łatwo dyskutować są dość jasne. Wniosek jest jeden. To, że w Polsce wirus nie zebrał tak śmiertelnego żniwa nie znaczy, że go nie ma. Uczmy się od innych i dbajmy o higienę w kontaktach z innymi.

Tłumaczenie własne. Opracowano na podstawie:

https://www.inps.it/docallegatiNP/Mig/Dati_analisi_bilanci/Nota_CGSA_mortal_Covid19_def.pdf