Jeszcze raz o przyjmowaniu Komunii

W związku z akcją stop komunii na rękę (w postaci bilbordów oraz listów, a także internetowych publikacji), przypominam stanowisko Konferencji Episkopatu Polski. Komunia na rękę nie jest profanacją, i jest akceptowana przez kościół. W obecnej sytuacji epidemicznej bezpieczniejszym sposobem przyjmowania Ciała Pańskiego, jest ten na rękę. Kościół w swoim prawie uznaje taki sposób za godny, choć przyjmowanie Pana Jezusa do ust jest w naszym kraju bardziej popularne. Potępiając jeden z godziwych sposobów przyjmowania Komunii św. czyli ten na rękę, wprowadza się nieład i podział w rodzinie Kościoła.

Ciekawą refleksją na ten temat podzielił się ks. Dariusz Piórkowski SJ

„Dziwi mnie, że nie przeszkadza wielu duchownym i wiernym świeckim. To przecież wprost podważenie aktualnej nauki Kościoła.

Stowarzyszenie im. Piotra Skargi i zrzeszone z nim portal PCh24.pl i „Polonia Christiana” wyrządzają wiele szkody Kościołowi w Polsce. Jątrzą, dzielą i prowadzą do niezgody. W wolnym kraju każdy ma prawo do wypowiedzi. Ale podjudzanie przeciwko papieżowi Franciszkowi, wykorzystywanie słabej wiedzy bądź niewiedzy religijnej wielu katolików, powoływanie się na rzekomą obronę prawdziwej wiary (gdy głosi się coś, czego Kościół nie naucza) to działanie sabotażowe. Ponadto stawanie okoniem do nauczania Soboru Watykańskiego II jest także odrzucaniem działania Ducha Świętego w Kościele.

Aż wstyd, że powołują się przy tym na mojego współbrata, jezuitę Piotra Skargę. Treściami tych portali karmi się wielu duchownych, którzy z kolei rozpowszechniają domysły, teorie spiskowe i stają się jeszcze bardziej antypapiescy. Nie wspominam już o starszych ludziach zmanipulowanych do zapłaty za wysłane im bez pytania materiały „ewangelizacyjne-pobożnościowe”.

Pomysł z akcją występującą przeciwko Komunii świętej na rękę jest przecież wprost podważeniem aktualnej nauki Kościoła w tej kwestii. I dziwi mnie, że to nie przeszkadza wielu duchownym i wiernym świeckim.”

 Cytat za http://wiez.com.pl/2020/10/08/akcja-przeciwko-komunii-swietej-na-reke-to-sabotaz/