Kolęda 2019-2020 – podsumowanie

Podsumowanie Kolędy 2019-2020

Bardzo dziękujemy za oczekiwanie otwarcie drzwi za rozmowy podzielenie się troskami. W kolędzie uczestniczyli: ks. Marek Węgrzynowicz, ks. Mariusz Makowski, ks. Stefan Samborskyi oraz ks. Jacek Skrobisz. Staraliśmy się wybierać domy tak aby na ile to możliwe odwiedzał parafian inny ksiądz niż rok temu. Nie zawsze się to udawało. Przyjęło nas około 65 procent zarejestrowanych wiernych. Wizytę duszpasterską rozpoczynaliśmy około godz. 15.30 kończyliśmy około godz. 19.30. Nie zawsze udaje się precyzyjnie podać w jakiej kolejności odwiedzimy parafian. Prosimy w związku z tym o cierpliwość lub jeśli ktoś ma pilny wyjazd o zapytanie się w niedzielę w zakrystii, o której godzinie spodziewać się księdza. Wizyta duszpasterska jest okazją do spotkania parafian ,zapytania o uwagi dotyczące kościoła lokalnego lub powszechnego. Dziękujemy za ofiary złożone przy tej okazji, choć nie są one żadnym obowiązkiem a rozumiem, że wynikają z troski wiernych o utrzymanie kościoła.

 1. Demografia. W parafii dużo osób, których dzieci opuściły już dom rodzinny i założyły własne rodziny jednak poza naszą parafią. Młode małżeństwa to niewielki odsetek mieszkających w naszej parafii. Wiele młodych ludzi przyjeżdża do Sochaczewa na weekendy lub ci którzy wynajmują mieszkania wyjeżdżają w swoje rodzinne strony. Nowi parafianie, żołnierze z rodzinami, mieszkańcy budowanych bloków. W parafii raczej przybywa mieszkańców.
 2. Młodzi. Dużo młodych osób żyje bez ślubu, odkładając przyjęcie sakramentu na późniejszy czas. Choć wiele osób tłumaczy, że chodzi o zebranie pieniędzy na wyprawienie wesela, to praktyka jest taka, że lata mijają a na koncie i tak nie ma pieniędzy na wesele. Może lepiej zrobić skromną uroczystość niż żyć pozbawionym łaski sakramentalnej. Przypominam, że takie osoby nie powinny przystępować do komunii świętej. Życie bez ślubu, jest często traktowane przez rodziców i bliskich jako coś normalnego. Pewnie wynika to z kryzysu wiary jaki można obserwować w naszych czasach.
 3. Ludzie starsi i samotni, jest ich dużo w naszej parafii, nie spotkaliśmy sytuacji by byli pozostawieni samym sobie. Bądźmy jednak wrażliwi, bo ci, którzy jeszcze dziś dobrze się czują i są w miarę samodzielni, mogą wkrótce potrzebować poważnej pomocy. Ponawiam prośbę, by bliscy proponowali spowiedź i komunię wielkanocną swoim rodzicom czy dziadkom. Przyjedziemy również przed świętami Bożego Narodzenia jeśli będziemy zaproszeni. Posługa sakramentalna wobec chorych jest bezpłatna, ale jeśli ktoś chce to może złożyć ofiarę.
 4. Przychodzenie do Kościoła. Ks. Stefan mimo, że jest już u nas trzy lata w wielu domach był nierozpoznany. Był to dobry znak dla przyjmujących go osób, że praktycznie nie przychodzą do Kościoła nawet w Wielkanoc czy Boże Narodzenie.
 5. Rodzicom, których dzieci uczęszczają do Technikum Kształcenia Zawodowego nr 1 przy ul. Stadionowej, przypominam, ze w szkole jest pani katechetka, gotowa przyjąć na lekcje religii te osoby, które wcześniej zadeklarowały chęć chodzenia na religię. Młodzież, która zrezygnowała z katechezy nie będzie otrzymywać zaświadczeń uprawniających do bycia ojcem lub matką chrzestną. 
 6. Jaka kolęda za rok zobaczymy. W przypadku braku księży tak jak zaznaczyliśmy może odbywać się co dwa lata. Prawie na pewno z naszej parafii odejdzie bezpowrotnie jeden ksiądz wikariusz. Co do księdza Stefana to jeszcze zobaczymy.

Uwagi przekazane podczas kolędy; Podam te, które słyszeliśmy często, nie te, które były jednostkowe. Jeśli jakieś przekazane nam uwagi nie zostaną uwzględnione to zawsze można po Mszy Świętej niedzielnej spotkać się z proboszczem i wyjaśnić nurtujące parafian wątpliwości.

Uwagi przekazane podczas kolędy:

 1. Sugerowano zorganizowanie festynu w parafii, tak by można było się lepiej poznać, by dzieci mogły się razem pobawić.
 2. Zwrócono uwagę na ubiór by przypomnieć o godnym stroju w Kościele szczególnie latem.
 3. Proszono by nie stawiać nóg na miejscu do klęczenia w ławkach
 4. Pytano o Obraz Matki Bożej Częstochowskiej o możliwość przyjęcia obrazu w tych częściach parafii gdzie jeszcze go nie było.
 5. Prośba ze strony parafian, żeby z bardzo aktywnymi dziećmi przychodzić na 10.30 w niedzielę. I by dzieci nie bawiły się biegając grupkami po świątyni to bardzo rozprasza.
 6. Proszono by ks. Marek głośniej mówił do mikrofonu., zawsze można powiedzieć księdzu, że dziś było słabo słychać proszę głośniej.
 7. Sugerowano, aby podczas rekolekcji spowiedź rozpoczynała się 15 minut wcześniej.
 8. Zgłoszono gotowość do czytania podczas Mszy Świętych niedzielnych i świątecznych wtedy gdy nie ma lektorów.
 9. Mówiono również o Mszy Świętej za parafian. Przypominam że Msze Święte za parafian są odprawiane przez ks. proboszcza w każdą sobotę wieczorem. W naszej diecezji i parafii istnieje zwyczaj odprawiania Mszy Świętej za parafian w Pasterkę, w Rezurekcję, w Boże Ciało w Wielki Czwartek. Jeśli, ktoś chciałby zamówić dodatkową Mszę Świętą w intencji parafian to zapraszamy do zakrystii.

ks. Jacek Skrobisz – proboszcz, Sochaczew 08.02.2020r.