Ks. Bp Milan Šašik 15.03br. nie przyjedzie

Odwołane wizyta Biskupa i rekolekcje dla SP. Nr .2

W związku z epidemią koronowirusa naszej parafii nie odwiedzi Biskup Milan Sasik. Jego wizyta została przełożona na termin późniejszy o którym poinformuję parafian.

Również z tego samego powodu a także w związku z zamknięciem szkół nie odbędą się planowane na poniedziałek do środy 16-18 marca rekolekcje dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych.

Dnia 15 marca w naszej parafii Mszę Świętą o godz. 10.30 i 12.00 odprawi bp Milan Šašik.

Jest on biskupem od dnia 17 marca 2010 kiedy to Ojciec św. Benedykt XVI mianował go odynariuszem eparchii mukaczewskiej (Ruś Zakarpacka na Ukrainie).

ks. Milan Amantius Šašik urodził się w  Leczinie, w diecezji Nitry na Słowacji 17 września 1952. 31 lipca 1971 wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy.   Święcenia kapłańskie otrzymał 6 czerwca 1976 w Bratysławie. W 27 roku kapłaństwa 12 listopada 2002 został mianowany biskupem tytularnym Bononi i Administratorem Apostolskim ad nutum Sanctae Sedes (tzn. do dyspozycji Stolicy Apostolskiej) eparchii mukaczewskiej obrządku bizantyjsko-rusińskiego.

Eparchia Mukaczewska Kościoła Katolickiego obrządku bizantyjsko-rusińskiego ma swoje korzenie w Unii Użhorodzkiej, która została zawarta 24 kwietnia 1646. Katolicy w północno-wschodniej części Cesaśrstwa Austro-Węgierskiego nazywani byli Rusinami albo Kościołem Rusińskim. Za czasów Ceasarzowej Marii Teresy, w 1771, na mocy tzw unii mukaczewskiej diecezja Mukaczewska została oficjalnie uznana przez państwo. Odtąd wiernych nazywano Grekokatolikami a Kościół Greckokatolickim. Siedzibą diecezji od 1775 jest Użhorod. Do początku XX wieku na obszarze obecnej Rusi  Zakarpackiej nie było parafii prawosławnych.