Niedziela Świętej Rodziny 2020

W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu Kościół katolicki obchodzi niedzielę Świętej Rodziny. Święto to zaczęto obchodzić w różnych krajach począwszy od XVIII wieku, a zatwierdził je papież Leon XIII. Natomiast decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele.

Święto św. Rodziny po raz pierwszy ustanowił 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący “kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej“.

Teksty liturgiczne na święto Najświętszej Rodziny ułożył papież Leon XIII. Jego dziełem są również przepiękne hymny kościelne, przeznaczone na ten dzień. Czytania tak są dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny. Poniżej tekst jednego z hymnów o Świętej Rodzinie

  • O Chryste, światło aniołów I ludzi wieczna nadziejo, Przychodząc do nas, zechciałeś Rodzinnej zaznać miłości.
  • Maryjo, łaski skarbnico, Jedynie Ty zasłużyłaś, By tulić Pana w ramionach I karmić piersią matczyną.
  • Józefie, stróżu Dziewicy I patriarchów potomku, Wcielony Bóg cię nazywał Zaszczytnym ojca imieniem.
  • Gałązki szczepu Jessego Chroniące dzieło zbawienia, Usłyszcie naszą modlitwę, Co z serc pokornych się wznosi.
  • Niech cnota, która rozkwitła Wśród ścian Waszego domostwa, Uświęci nasze rodziny I obyczaje przeniknie.
  • O Jezu, Boże Wcielony, Posłuszny swoim Rodzicom, Niech Ciebie z Ojcem i Duchem Wysławia świat odkupiony. Amen.