Uroczystość Bożego Ciała – galeria

W czwartek 16 czerwca 2022r., zapraszamy w Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Msze święte: 7.00; 9.00; 10.30 po Mszy procesja; 18.00. Na procesję zapraszamy dzieci, które przyjęły I Komunię Świętą. Proszę, też o przygotowanie koszyczków dla dziewczynek aby sypały kwiaty. Uroczystości będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. Bartek Jaska neoprezbiter wyświęcony na kapłana w maju 2022 roku w Katedrze Łowickiej. Po procesji, ks. Bartek udzieli indywidualnego błogosławieństwa prymicyjnego.

Poniżej galeria zdjęć z procesji. Podczas procesji towarzyszyła nam Orkiestra Dęta działająca przy Urzędzie Gminy Sochaczew. Bardzo dziękuję: rodzinom, które przygotowały ołtarze, całej asyscie, orkiestrze, policji za zabezpieczenie procesji, która przeszła ulicami 15 Sierpnia w kierunku Pionierów a następnie z powrotem ul. 15 Sierpnia do kościoła. Dziękuje dzieciom komunijnym oraz bielankom a także ich rodzicom. Wszystkim, którzy brali w niej udział bądź w jakikolwiek sposób pomogli w jej zorganizowaniu. Procesja rozpoczęła się o godz. 11.15 i trwała do godz. 12.20. Fotografie: ks. Mariusz Makowski.

Pierwsza wzmianka o procesji w to święto pochodzi z Kolonii z roku 1277. Od wieku XIV spotykamy się z nią w Niemczech, Anglii, Francji, Hiszpanii i w Mediolanie. Od wieku XV przyjął się w Niemczech zwyczaj procesji do czterech ołtarzy. Msze święte przy wystawionym Najświętszym Sakramencie wprowadzono w wieku XV (obecnie wystawia się Najświętszy Sakrament tylko poza Mszą św.).
Do roku 1955 obowiązywała oktawa Bożego Ciała. Na prośbę Episkopatu Polski w Polsce został zachowany zwyczaj obchodzenia oktawy, choć nie ma ona już charakteru liturgicznego.
Po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach. Istnieje on do dnia dzisiejszego.