Wielkanoc w Watykanie bez kwiatów z Holandii

Ciekawa informacja: Małe, wiele znaczące zdanie. Z powodu braku sponsorów.

Pandemia COIVID-19 sprawiła, że z braku sponsorów holenderski florysta Paul Deckers stwierdził, iż niestety nie będzie można kontynuować pięknej, 35-letniej tradycji wysyłania holenderskich kwiatów na uroczystości wielkanocne w Watykanie. Przypomniał, że projekt musiał już zostać odwołany z powodu pandemii w latach 2020 i 2021.

Kwiaty z Holandii (głównie tulipany) na uroczystości paschalne pod przewodnictwem Ojca Świętego zaczęli wysyłać do Watykanu bracia Van der Voort w 1985 roku i następnie robił to Paul Deckers. Zwyczaj ten zakorzenił się już w holenderskim społeczeństwie, a jego słynne powiedzenie brzmi: „Dziękuję za kwiaty”, przypominając słowa św. Jana Pawła II z 1989 roku.

W 2020 z powodu pandemii Msza św. wielkanocna została odprawiona w bazylice św. Piotra i transmitowano ją online. W ub.r. obchody paschalne ponownie odbyły się pod znakiem ograniczeń sanitarnych. „Również najbardziej znany międzynarodowy projekt florystyczny Holandii: dekoracja kwiatowa na Placu Świętego Piotra w Rzymie na Wielkanoc, nie został zrealizowany ani w 2020, ani w 2021 roku” – ubolewał Deckers. Jednocześnie wyraził on wdzięczność za możliwość przedstawienia „holenderskiej sztuki kwiatowej i florystyki na tej arenie międzynarodowej przez wiele lat”.

Fotografia archiwum L’Ossevatore Romano 2017.