Nawrócić się, co to znaczy?

Nawrócić się nie znaczy już dłużej wrócić; znaczy postąpić naprzód i wejść poprzez wiarę, do królestwa Boga, który przyszedł do ludzi. Nawrócić się to jest tzw. decyzja tej chwili, w obliczu realizowanych Bożych obietnic.

“Nawróć się i wierz”, nie oznacza to dwóch I następujących po sobie rzeczy, ale to samo działanie: nawróć się, to jest uwierz; bądź nawrócony wierząc…. Nawrócenie i zbawienie zamieniły się miejscami. Już dalej nie: grzech-nawrócenie-zbawienie…, lecz raczej: grzech-zbawienie-nawrócenie (nawróć się ponieważ zbawienie przyszło do ciebie. Ludzie się nie zmienił, oni nie są lepsi czy gorsi niż przedtem; [Bóg natomiast], kiedy nadeszła pełnia czasu, zesłał swojego Syna, przez którego my możemy stać się adoptowanymi dziećmi.

[Syn – Dobry Pasterz].., który wyszedł na poszukiwanie zaginionej owcy, przyniósł ją do owczarni na swych własnych ramionach. To co trzeba nam zrobić to pozwolić by [Dobry Pasterz] wziął nas na Swoje ramiona.  Wyjątki z I homilii Wielkopostnej O. Raniero Cantalamessa – kaznodzei Domu Papieskiego. Tł.wł z ang. 27.02.2015. źródło: zenit.org/en