Ojciec Jerzy Wilk – kamilianin

Dziś w parafii jest z nami ojciec Jerzy Wilk z zakonu Ojców Kamilianów. Obecnie referent misyjny zakonu wcześniej misjonarz na Madagaskarze w latach 1999-2007.

Patronem zakonu Ojca Jerzego jest Św. Kamil de Lellis. Kamil urodził się w roku 1550. Podobnie jak jego ojciec był porywczego i niespokojnego charakteru. Gdy miał 20 lat utworzyła mu się otwarta rana na nodze, z która zmagał się przez całe życie.

Po zaleczeniu rany, co miało miejsce w Rzymie, Kamil został żołnierzem i walczył m.in. przeciw Turkom w służbie Wenecji. 2 lutego 1575 r. Kamil nawrócił się i wstąpił do kapucynów.

Święty Kamil zmarł w 1614 r., a zakon, który założył, zwany od jego imienia Zakonem Ojców Kamilianów, istnieje do dziś i rozpoznawany jest przez czerwony krzyż na czarnej sutannie.

Kanonizacji Kamila dokonał papież Benedykt XIV w 1746 roku. Papież Leon XIII w 1886 roku ogłosił go natomiast – wraz ze św. Janem Bożym – patronem szpitali i chorych. W roku 1930 papież Pius XI oddał św. Kamilowi także patronat nad służbą zdrowia – pielęgniarzami i pielęgniarkami.