Papież Franciszek o ewangelizacji …

Papież Franiciszek o ewangelizacji, fagmenty homilii z dnia 19 kwietnia br.:

“ Podobnie tak jak wiatr rozsiewa nasiona roślin, tak też stało się tutaj: poszli w różne miejsca. Nasionami było Słowo. Zasiali Słowo Boże. I w ten sposób, możemy powiedzieć trochę żartując, narodziła się «propaganda fide – rozkrzewianie wiary» – mówił Ojciec Święty. Właśnie tak. Od prześladowania, od wiatru, uczniowie niosą ewangelizację. I ten fragment, który dziś czytaliśmy, z Dziejów Apostolskich, jest czymś pięknym… I to jest prawdziwy traktat ewangelizacyjny. W ten sposób ewangelizuje Pan. W ten sposób głosi Pan. On chce, abyśmy tak ewangelizowali. ”

“ Ewangelizacja to nie dobrze ułożony plan prozelityzmu: «Idziemy w jedno miejsce i mamy wielu prozelitów, potem w drugim miejscu, wielu…» Nie. To Duch Święty podpowiada, co powinno sie robić, aby nieść Słowo Boże, aby głosić imię Jezusa – kontynuował Franciszek. Rozpoczyna mówiąc: «Wstań i idź». Wstań i idź w to miejsce. Nie istnieje ewagelizacja «z fotela». «Wstań i idź». Trzeba być ciągle w drodze. «Idź». W ruchu. Idź tam, gdzie masz głosić Słowo. ”

“ Nie można ewagelizować w teorii. Ewangelizacja odbywa się od człowieka do człowieka, od osoby do osoby. Wychodzi się od konkretnej sytuacji, nie od teorii – podkreślił Ojciec Święty. I głosi Jezusa Chrystusa, a moc Ducha Świętego popycha go, aby udzielił chrztu. Idź dalej, idź aż tam, gdzie czujesz, że skończyło się jego dzieło. Tak się ewangelizuje. Te trzy słowa są kluczem dla wszystkich nas, chrześcijan, którzy mamy obowiązek ewangelizować naszym życiem, przykładem, a także naszym słowem. «Wstań, wstań»; «podejdź»: bliskość; i «rozpocznij» od konkretnej sytuacji. To prosta metoda, ale to właśnie jest metoda Jezusa. Pan Jezus ewangelizuje w ten sposób. Ciągle w drodze, ciągle na ulicy, blisko ludzi, i ciągle rozpoczyna od konkretnych sytuacji, bliskich ludziom. Ewangelizować można tylko z tymi trzema postawami, dzięki mocy Ducha. Ale bez Niego nawet te trzy postawy nie pomogą. To Duch Święty stymuluje, aby powstać, podejść i rozpocząć od konkretu. ”

Źródło: pl.radiovaticana.va