Beatyfikacja Albino Lucianiego Jana Pawła I

Dnia 4 września o godz. 10.30 na Placu Świętego Piotra w Rzymie będzie miała miejsce beatyfikacja Jana Pawła I poprzednika Kardynała Karola Wojtyły na tronie piotrowym. Urodził się w 1912 w Canale d’Agordo (Forno di Canale) w prowincji Veneto we Włoszech. Mieszkał wraz z rodzicami Giovannim i Bortolą w domu rodzinnym do 11 roku życia a potem rozpoczął naukę w gimnazjum w Feltre. Tata Lucianiego pracował w fabrykach w Niemczech oraz Francji, gdzie mając pracę starał się utrzymać swoją rodzinę. Oprócz Albino, urodzili się jeszcze Edoardo oraz Nina. Giovanni Luciani miał jeszcze z poprzedniego małżeństwa ojca dwie przyrodnie siostry odpowiednio od niego starsze o 10 i 12 lat. Po ukończeniu gimnazjum w Feltre wstąpił do seminarium w Belluno. Został wyświęcony na kapłana w 1935 roku w Kościele p.w. Św. Piotra. Potem był wikariuszem, pracował jako vice rektor w Seminarium, pomagał biskupowi Belluno. W 1959 roku został wybrany biskupem Vittorio Veneto. Nominację podpisał papież Jana XXIII. Po 10 latach 15 grudnia 1969 roku następca Jana XXIII, Paweł VI mianował go Patriarchą Wenecji. W Wenecji mieszkał i posługiwał niecałe osiem lat. 25 sierpnia 1979 roku rozpoczęło się konklawe po śmierci Papieża Pawła VI. Dzień później został wybrany na papieża. Zmarł w nocy z 28 na 29 września 1978roku. W 2021 roku po procesie zakończonym procesie beatyfikacyjnym Papież Franciszek złożył swój podpis, by wkrótce ogłoszono go błogosławionym. Wiecej informacji w mojej książce Pokora. Historia życia Jana Pawła I, wydawnictwo Esprit 2022. Ks. Jacek Skrobisz

Poniżej na zdjęciu kadedra W Vittorio Veneto. Zdjęcie biskupa Albino Lucianiego. Kościoł parafialny w rodzinnej miejscowości Canale d’Agordo.