Franciszek chciał się spotkać z przywódcą Chin

Ciekawą depeszę podaje KAI z dnia 15 września br.,

Watykan powiedział Chinom, że papież Franciszek jest gotów spotkać się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem podczas pobytu obu przywódców w stolicy Kazachstanu, ale strona chińska stwierdziła, że nie ma wystarczająco dużo czasu – podaje agencja Reuters powołując się na anonimowe źródło watykańskie.

Nie podano szczegółów, jak i kiedy Watykan zwrócił się do Chin, z którymi prowadzi delikatny dialog na temat statusu Kościoła rzymskokatolickiego w tym kraju. Stolica Apostolska wyraziła „dyspozycyjność”, natomiast strona chińska powiedziała, że „docenia ten gest”, ale że w grafiku Xi nie ma wolnego czasu. Zarówno papież jak i Xi byli w środę w Nur-Sułtan. Xi przebywał tam z oficjalną wizytą, a Ojciec Święty uczestniczył w Kongresie światowych przywódców religijnych. Spotkanie takie, choćby krótkie miałoby charakter historyczny.