Od 14 lutego modlitwa o trzeźwość

W depeszy z 12 lutego KAI czytamy między innymi:

W 2020 r. Polacy wydali na alkohol aż 40 mld zł, w ciągu jednego dnia z powodu nadużywania alkoholu traci życie nie mniej niż 57 osób, co tygodniowo daje 399 osób a rocznie ponad 20 tys. ofiar. W latach 2002 – 2017 roczne spożycie czystego alkoholu zwiększyło się z 6,5 l do ponad 10 l. na mieszkańca (bez uwzględnienia alkoholu nielegalnego). Połowę całego spożywanego w Polsce alkoholu wypija grupa ok. 16 proc. Polaków. Są to ludzie, którzy upijają się codziennie.

Sytuacja pandemii zwiększa ryzyko nałogów a najlepszym narzędziem profilaktyki i terapii uzależnień jest doświadczenie radości życia – mówili uczestnicy konferencji prasowej przed 54. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu.

W najbliższą niedzielę rozpoczyna się 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Celem Tygodnia jest zwrócenie uwagi na wartość abstynencji oraz problem pogrążonych w nałogu alkoholizmu i wszystkich innych nałogach.

Trzeźwość i abstynencja muszą się dziś stać w Polsce bardzo modne. ….Musimy się nauczyć mówić: „dziękuję, nie piję, bo bardzo kocham”. …Pożywką wszystkich uzależnień jest lenistwo, egoizm i głupota. …. Te powyższe trzy zdania to tylko niektóre z myśli jakie przekazali uczestniczy kongresu poświęconego trzeźwości.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu: „Trzeźwością pokonywać kryzys”.