W diecezji opolskiej kolęda w Kościele

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna w depeszy z dnia 25 listopada 2020r.,

Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret o odwiedzinach duszpasterskich w czasie pandemii. Zachęca w nim, by zamiast tradycyjnej kolędy, która w tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną nie może się odbyć, kapłani zaprosili małe grupy wiernych na Msze św. w ich intencji.

– Wielowiekowa tradycja naszego Kościoła partykularnego nakazuje duszpasterzom, aby w okresie Bożego Narodzenia udawali się z błogosławieństwem do domów ludzi wierzących. Z żalem trzeba stwierdzić, że duszpasterskie odwiedziny kolędowe w zwyczajowej formie nie są dziś możliwe – pisze ordynariusz opolski. Zachęca duszpasterzy, by w trudnym czasie pandemii zastąpili odwiedziny domów parafian innymi wydarzeniami duszpasterskimi.

– Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji. Celebracje należy tak rozłożyć, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w świątyniach – zaznacza bp Czaja.

– Msza święta, zastępująca odwiedziny duszpasterskie, ma być odprawiana w sposób uroczysty z obowiązkową homilią. Ponadto, podczas tej Eucharystii duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także w jej trakcie poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów. Po liturgii, jeśli warunki na to pozwalają, można poprowadzić wspólne kolędowanie. Wskazane jest też rozdanie druku modlitwy do odmówienia w domach.

Duszpasterze powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do swoich mieszkań wraz z innymi domownikami odprawili „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą – dodaje.

Informuje też, że obrazki kolędowe, kawałki poświęconej kredy czy naklejki na drzwi należy wyłożyć w kościele, aby wierni mogli je zabrać po mszy zastępującej odwiedziny duszpasterskie. – Tam, gdzie podczas kolędy istnieje zwyczaj zamawiania intencji mszalnych należy je przyjąć w inny sposób – pisze.

Zapowiada też, że szczegółowe propozycje duszpasterskie związane z celebracjami, zastępującymi odwiedziny duszpasterskie, zostaną wydane w odrębnym komunikacie.