Archaniołowie Michał – Gabriel – Rafał

Dnia 29 września we wtorek wypada Święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Módlmy się, by wstawiali się  za nas u Boga.

Archanioł Michał – Jego imię znaczy „Któż jak Bóg?” W tradycji biblijnej uznany za szczególnego opiekuna narodu Wybranego (Dn 12, 1) i Kościoła. W Apokalipsie (Ap 12, 7-9) przedstawiony jako przywódca zastępów anielskich w walce z Szatanem,1431192275

Fotografia: Sanktuarium Michała Archanioła w Gargano, Włochy. Poniżej mozaiki, Gabriela i Rafała z katedry w Cefalu na Sycylii.

Archanioł Gabriel – Jego imię znaczy „Bóg jest Mocą„. Jest specjalnym posłannikiem Boga w zapowiadaniu niezwykłych wydarzeń zbawczych. To on przepowiedział przyjście Mesjasza prorokowi Danielowi (Dn 8, 15), a według Ewangelii św. Łukasza był posłany do Zachariasza i do Maryi w dniu zwiastowania (Łk 1),    angelo1gr

0261-Cefalù-Cattedrale-interno-particolare-dei-mosaici-sec.-XII.2-150x150Archanioł Rafał – Jego imię oznacza „Bóg uzdrawia„. Sam siebie przedstawia, jako tego, który zanosi modlitwy ludzi przed tron Boży (Tb 12, 15). Według Ewangelii św. Jana jest on łączony z sadzawką Betesda w Jerozolimie, gdzie dokonywały się liczne uzdrowienia.