Nie bać się kłótni w rodzinie

cq5dam.web.800.800Fragment przemówienia Papieża wygłoszony w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Santiago de Cuba, ostatniego dnia wizyty.

Pamiętam ze swej poprzedniej diecezji, że wiele rodzin opowiadało mi, iż jedyną chwilą, jaką mieli, żeby być razem, była zazwyczaj wieczorna kolacja, gdy wracano z pracy, gdy najmłodsi skończyli zajęcia szkolne. Była to szczególna chwila w życiu rodzinnym. Komentowano dzień, co każdy zrobił, porządkowano mieszkanie, przygotowywano ubranie, organizowano podstawowe zadania na następne dni.

Są to chwile, w których ktoś przychodzi także zmęczony, a bywa, że dochodzi też do jakichś dyskusji, niekiedy kłótni między małżonkami. To się zdarza i nie trzeba się tego obawiać. Bardziej boję się o te małżeństwa, w których nie ma dyskusji.

Jest to rzadkie i dziwne. Jezus wybiera takie chwile, aby pokazać nam miłość Boga, Jezus wybiera te miejsca, aby przyjść do naszych domów i pomóc nam odkryć Ducha żyjącego i działającego w naszych codziennych domach. To w domu uczymy się braterstwa, solidarności i aby nie być aroganckimi. To w domu uczymy się przyjmowania i dziękowania za życie będące błogosławieństwem oraz tego, że każdy potrzebuje innych, aby się rozwijać. To w domu doświadczamy przebaczenia i jesteśmy stale zapraszani do przebaczania, do tego, aby dać się przemieniać. To w domu nie ma miejsca na „maski”, jesteśmy tymi, kim jesteśmy i w taki czy inny sposób jesteśmy wezwani do szukania tego, co najlepsze u innych.

Całość przemówienia Papieża:  http://www.naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/144185,rodziny-prawdziwe-osrodki-czlowieczenstwa.html

Na zdjęciach: Msza celebrowana w Nowym Yorku podczas pielgrzymki do USA, oraz podczas wizyty w katolickiej szkole w dzielnicy Bronx – Harlem NY.