Ewangelia na V Niedzielę W.Postu

Słowa Ewangelii według świętego Jana 8, 1-11.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Wszystek lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał.
Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją na środku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, kobietę tę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?». Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć.
Lecz Jezus, nachyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień». I powtórnie nachyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku.
Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Niewiasto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?». A ona odrzekła: «Nikt, Panie!». Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz».

Oto słowo Pańskie.

Kto pierwszy rzuci kamieniem, ten kto jest bez grzechu, to słowa z dzisiejszej Ewangelii, czyli słowa z przed dwóch tysięcy lat. Te słowa Jezusa zadziałały bo w końcu nikt nie rzucił kamieniem, wszyscy uznali jakiś grzech, zło, które popełniali, wykroczenie przeciwko Bogu albo człowiekowi. A teraz przenieśmy się w dzisiejsze czasy. Ja nie mam żadnego grzechu. No jakie ja mam mieć grzechy, co ja złego robię, nie kradnę, nie zabijam? Często słyszę takie słowa, od osób, które mają bardzo dobre mniemanie o sobie. Tymczasem dzisiejsza scena z Ewangelii wskazuje, że nie ma ludzi bez grzechów, my po prostu ich nie widzimy, nie uznajemy naszego grzechu, nasze sumienie jest martwe. Jezus użył ten napiętej sytuacji z Ewangelii, żeby obudzić sumienia. I ta scena jest czytana, żeby obudzić sumienia, popatrz na swoje życie, zauważ zło, które popełniasz, może nie chcesz jak mówi św. Paweł, a jednak je czynisz. Jest ktoś, kto nie potępił ani cudzołożnicy ani nie potępia ciebie. Jezus jest miłosierny, ożywia umarłych i wyprowadza ich z grobów grzechu.