Wniebowstąpienie Pańskie Niedziela 17.05

Święto Wniebowstąpienia pierwotnie było celebrowane przez Kościół razem z Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Kościół w Jerozolimie jeszcze pod koniec IV wieku gromadził się na Górze Oliwnej, gdzie czytano fragmenty Pisma Świętego o Wniebowstąpieniu, śpiewano hymny i antyfony. W V wieku Uroczystość Wniebowzięcia jest już powszechnie znana jako celebrowana 40 dni po Zmartwychwstaniu. Ciekawą praktyką znacznie późniejszą jest znany w katedrze w Mediolanie zwyczaj podnoszenia Paschału jako znaku wejścia do nieba Jezusa Chrystusa. Zwyczaj ten jest jeszcze obecny po dzień dzisiejszy. W liturgii bizantyńskiej modlimy się:

O Chryste…. przez swoje Wniebowstąpienie powróciłeś z ludem do nieba, i posadziłeś go z twoim Ojcem na tronie, ponieważ jesteś miłosierny e kochający ludzi.

na fotografii: Wniebowstąpienie mozaika, Marco Rupnik.