Dzień Papieski oraz sesja naukowa w Rzymie

Dziś 15 października 2023 roku do puszek będziemy zbierać ofiary na stypendia dla zdolnej młodzieży. Jest to coroczna akcja związana z Dniem Papieskim czyli żywym pomnikiem budowanym Janowi Pawłowi II.

Przy okazji warto wspomnieć o ciekawej inicjatywie, która odbędzie się w Rzymie. Badania naukowe są poważnym źródłem, na którym powinniśmy opierać swoją wiedzę i opinie o Świętym Janie Pawle II.

Działaniom komunistycznych służb specjalnych przeciw Janowi Pawłowi II poświęcona będzie sesja naukowa na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, 18 października 2023 roku – poinformował KAI dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, ks. dr Andrzej Dobrzyński.

Celem sesji naukowej, która trwać będzie od godz. 16 do godz. 19.30, jest ukazanie roli, jaką w wyjaśnianiu działań komunistycznych służb specjalnych przeciwko Janowi Pawłowi II, ma dotarcie do archiwalnych dokumentów oraz właściwe ich odczytanie.

Pierwsza część sesji zostanie poświęcona latom, w których Karol Wojtyła był arcybiskupem w Krakowie. W marcu bieżącego roku w polskich mediach pojawiły się głosy zarzucające Wojtyle ukrywanie przypadków pedofilii. Oskarżający powoływali się na archiwa tajnych służb komunistycznych. Kwestia ta zyskała także rozgłos w prasie międzynarodowej.

Prof. Łucja Marek z Instytutu Pamięci Narodowej zajmuje się od wielu lat problemem inwigilacji Kościoła w Polsce przez tajne służby komunistyczne. Jej wystąpienia w debacie publicznej w Polsce w związku z wysuniętymi oskarżeniami pomogły zrozumieć, jak wiele zależy od właściwej hermeneutyki odczytywania tych dokumentów i znajomości kontekstu ich wytwarzania. Wyjaśnienia te wykazały, że postawione zarzuty wobec Wojtyły są bezzasadne. Wystąpienie prof. Marek podczas sesji 18 października przybliży ten temat. Będzie to również okazją do zadania pytań i otrzymania fachowych odpowiedzi. W sesji wezmą też udział inni pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, m.in. dyrektor Archiwów dr Marzena Kruk.

Druga część sesji będzie prezentacją książki „Agca non era solo”. Publikacja przybliża wyniki śledztwa w sprawie zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku, które zostało przeprowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej w latach 2006-2014. W efekcie tego dochodzenia udało się dotrzeć do nowych, nieznanych wcześniej dokumentów, pochodzących z archiwów komunistycznych służb specjalnych. Na ich podstawie wykazano szeroko zakrojone działania przygotowujące zamach, a także mające na celu zatarcie śladów i dezinformację opinii publicznej. Na bazie zgromadzonego materiału archiwalnego można dziś wskazać nowe tropy dotyczące zamachu na Jana Pawła II. W tej części sesji zabierze głos prokurator prowadzący śledztwo Michał Skwara oraz związani ze śledztwem historycy Andrzej Sznajder i Andrzej Grajewski z Instytutu Pamięci Narodowej, którzy także odpowiedzą na pytania uczestników. Sesja naukowa jest współorganizowana przez Wydział Historii i Dóbr Kultury Kościoła Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, przez Fundację Watykańską Jana Pawła II oraz przez Instytut Pamięci Narodowej.

Osoby stojący na czele tych instytucji: Vitor Delio J. de Mendonça SJ, ks. prał. Paweł Ptasznik, dr Mateusz Szpytma zabiorą głos na początku spotkania. Na zakończenie zostanie podpisana umowa o współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Fundacją Jana Pawła II, w której to skład wchodzi Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu mieszczący się w Rzymie przy Via Cassia 1200, dysponujący biblioteką i archiwum.

Uczestniczący w sesji na Gregorianie będą mogli skorzystać z tłumaczenia symultanicznego z języka polskiego na język włoski i vice versa. Rejestracja uczestników odbywa się na stronie: https://www.unigre.it/it/eventi-e-comunicazione/eventi/calendario-eventi/giovanni-paolo-ii ed-i-servizi-segreti-comunisti/

Na kanale: YouTube.com/unigregoriana będzie można śledzić streaming w języku oryginalnym.