Wizyta Papieża Franciszka w Wenecji 28.04.2024r.

Depesza KAI. 28 kwietnia 2024r., papież Franciszek złoży wizytę w Wenecji. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki – Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Program papieskiej wizyty w Wenecji:

Niedziela 28 kwietnia 2024: Rzym – Wenecja – Rzym

Godz. 06.30: wylot z placu dla helikopterów w Watykanie 

godz. 08.00: przylot na lądowisko więzienia dla kobiet na wyspie Giudecca w Wenecji

godz. 08.15: spotkanie z więźniarkami na więziennym dziedzińcu, papieskie przemówienie,

godz. 09.00: spotkanie z artystkami i artystami w więziennej kaplicy św. Magdaleny, przemówienie papieża,

godz. 09.30: odjazd motorówką z wyspy Giudecca,

godz. 10.00: spotkanie z młodzieżą na placu przed bazyliką Santa Maria della Salute, przemówienie papieża, 

godz. 10.30: młodzież towarzyszy papieżowi w przejściu mostem pontonowym na Plac św. Marka,

godz. 11.00: Msza św. na Placu św. Marka, kazanie i modlitwa południowa papieża,

godz. 12.30: prywatna wizyta w katedrze św. Marka, uczczenie relikwii świętego, odjazd motorówką,

godz. 13.00: odlot helikopterem z placu szkoły morskiej im. Francesco Morosiniego na wyspie św. Heleny,

godz. 14.30: przylot na lądowisko helikopterów w Watykanie.

Podczas kilkugodzinnej wizyty w Wenecji Franciszek zamierza modlić się przy relikwiach św. Marka. Patron miasta uważany jest za autora najstarszej Ewangelii. Część jego doczesnych szczątków spoczywa w bazylice św. Marka na słynnym na całym świecie Placu św. Marka, jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów we Włoszech.

Do miasta na lagunie relikwie przywiozło statkiem w IX wieku dwóch weneckich kupców z obawy przed profanacją przez muzułmanów. Przekaz mówi, że w drodze z Aleksandrii – miejsca śmierci św. Marka – musieli oni ominąć muzułmańskich celników. Aby szczątki świętego nie zostały zauważone, podobno ukryli je pod ładunkiem wieprzowiny.

Ewangelista urodził się prawdopodobnie na terenie dzisiejszej Libii. Dołączył do pierwszych chrześcijan i św. Pawła Apostoła w Jerozolimie. Później towarzyszył apostołowi Piotrowi w Rzymie, prawdopodobnie jako tłumacz. Przyjmuje się, że Marek napisał swoją relację z życia i cierpienia Jezusa na podstawie kazań św. Piotra. Ewangelia według św. Marka jest uważana za najstarszą, jest jednocześnie najkrótszą z czterech Ewangelii Nowego Testamentu.

Według tradycji św. Marek był później założycielem Kościoła w Aleksandrii. Prawdopodobnie został tam zabity przez przeciwników chrześcijaństwa w 68 roku. Wiele wieków później weneccy kupcy przywieźli jego ciało do miasta na lagunie – w Aleksandrii pozostała tylko głowa. W 1968 r. papież Paweł VI zwrócił część relikwii Kościołowi koptyjskiemu.

Św. Marek Ewangelista jest przedstawiany ze skrzydlatym lwem. Atrybut ten można również znaleźć w herbie Wenecji – lew wskazuje na otwartą księgę z łacińskim napisem: „Pokój z tobą, święty Marku, mój ewangelisto”. 

Święty Marek jest patronem pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy i szklarzy oraz miast: Bergamo, Wenecji, a także Albanii. Przyzywany bywa podczas siewów wiosennych oraz w sprawach pogody.

Na marginesie dodam, że miałem okazję uczestniczyć w wizycie papieża Benedykta w Wenecji, która miała miejsce w 2011 roku. Papież odprawił wtedy Mszę Świętą w miejscowości Mestre, w której uczestniczyli liczni wierni zarówno z Wenecji oraz miejscowości tzw. terra ferma czyli lądu stałego, jak mawiają wenecjanie. Po 13 latach następca św. Piotra Franciszek, ponownie odwiedza to piękne i jedyne w swoim rodzaju miasto. Władze państwowe z tej okazji sfinansowały zrobienie pontonowego mostu, który połączy wyspę Giudecca z okolicami placu św. Marka. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, zapraszam naszych parafian, do śledzenia relacji z tej wizyty. ks. Jacek fot. San Giorgio – Giudecca.

Zdjęcia z wizyty dzięki uprzejmości mieszkańców Wenecji.