Nasza parafia i miasto pomaga Ukrainie

Wpis z 01.03.2022r. Ks. Stefan przekazał podziękowania od lekarzy w szpitalu w Użgorodzie, którzy bardzo dziękują za środki opratrunkowe, wykorzystywane dla przewożonych aż z Kijowa rannych. W Korolevie w sierocińcu prowadzonym przez siostry przebywa obecnie kilka matek z dziećmi, które musiały opuścić swoje domy w obawie o swoje życie.

Wpis z 28 lutego. Jeszcze raz bardzo dziękuję w imieniu ks. Stefana za przekazane dary. Około 16 ej na słowacko – ukraińskim przejściu granicznym Vysne Nemecke – Uzhorod, dary wysłane z naszej parafii zostały odebrane przez ks. Stefna i przeładowane do ukaińskich samochodów. Już dziś potrzebujący będą mogli z nich korzystać. Bóg zapłać kierowcom, oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w tę akcję. Dziękuję za ofiary złożone na tacę, z których udało się pokryć koszty wysyłki. Auto do przewozu zostało udostępnione nieodpłatnie. Poniżej galeria zdjęć. Auto wysłane z Polski, zdjęcie z granicy z Ukrainą, oraz przekazanie darów.

Wpis z 27 lutego: 26 lutgo w sobotę, rozmawiałem z ks. Stefanem, który jest na Ukrainie i opiekuje się bardzo chorą mamą. Miał do nas przyjechać na początku marca br., ale stan zdrowia mamy nie pozwala na podróż. Teraz kiedy wybuchła wojna tym bardziej jest to trudne. W jego rodzinnej miejscowości w Korolevie znajduje się sierociniec prowadzony przez siostry, który jest już prawie gotowy na przyjęcie uchodźców. Tereny gdzie mieszka ks. Stefan to Zakarpacie, są położone w pobliżu Węgier i Słowacji oddzielone Karpatami, dość daleko od linii działań wojennych i dość bezpieczne. Wczoraj wolontariusze z naszej parafii zrobili zakupy i wypełnili prawie całego busa środkami pierwszej pomocy, higieny, materacami i kocami oraz żywnością. Dziś po południu 27 lutego br., pomoc dotrze na granicę Słowacji i Ukrainy, gdzie ks. Stefan odbierze wysłane z Polski produkty i rzeczy. W zorganizowaniu transportu pomagały też osoby z parafii Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Rawie Mazowieckiej oraz M.B. Pocieszenia w Żyrardowie.

Dzisiejsze ofiary 27.02 niedziela, które złożymy na tacę w całości zostaną przekazane w postaci darów do miejscowości Korolevo by pomóc uchodźcom z Kijowa i innych rejonów ogarniętych wojną. Bardzo dziękuję za ofiary. Nie zbieramy darów, ponieważ łatwiej nam jest telefonicznie odebrać zamówienia na potrzebne rzeczy od ks. Stefana i je wysłać.

Jako parafia włączymy się również w pomoc, którą organizuje Caritas diecezjalna wraz z Caritas Polska. W środę popielcową 2 marca br., będzie można złożyć jałmużnę by pomóc Ukrainie.

ks. proboszcz Jacek

Nasze miasto od bardzo wielu lat zaprzyjaźnione jest z ukraińskim Gródkiem, gdzie duży procent mieszkańców stanowią potmkowie naszych rodaków. Pan Burmistrz Piotr Osiecki zwraca się z prośbą i apelem do mieszkańców Sochaczewa, by osoby które mogą, przyjęły nieodpłatnie pod swój dach rodziny z zaprzyjaźnionego z Sochaczewem Gródka oraz innych miejscowości Ukrainy. Zgłoszenia należy kierować do urzędu miasta dzwoniąc na numer 693-555-375.