Minął rok 2023
Cieszymy się, że liczba osób przychodzących do naszego kościoła nie maleje. Parking za kościołem jest wiele razy zapełniony przyjeżdżającymi autami. To na pewno raduje w czasach, kiedy przyznanie się do wiary nie jest mile widziane na salonach i wśród elit. Dobrze, że młodzi ludzie chcą zawierać związki małżeńskie a potem chrzcić dzieci. Nasza parafia jeśli chodzi o średni wiek to statystycznie 50 plus. Nowe bloki, które powstały przy ulicy Okrzei i 15 Sierpnia, trochę zmieniają tę statystykę. W minionym roku ochrzciliśmy 78 dzieci (67 w nawiasie liczba z roku 2022), zostało zawartych 20 małżeństw (24), odbyło się 70 pogrzebów (82), 70 dzieci przyjęło I Komunię Świętą (75). Nasze duszpasterstwo opiera się na posłudze liturgicznej. Oprócz tego odbywają się katechezy ewangelizacyjne dla dorosłych i młodzieży (jesień 2023r.) oraz rekolekcje REO Odnowy w Duchu Świętym. W dalszym ciągu przygotowaniem do świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia są 3 dniowe rekolekcje połączone ze spowiedzią. W parafii działają grupy ministrantów, dwie schole dziecięca oraz dorosłych, grupa Caritas, która przygotowuje paczki przed świętami oraz grupa lektorów świeckich
W lipcu tego roku udało się sprowadzić do parafii relikwie świętych: między innymi ks. Popiełuszki, ks. Wyszyńskiego, Ojca Maksymiliana Kolbe, Ks. Papczyńskiego. Również od tego roku działają dwie grupy mężczyzn modlących się codziennie na różańcu.
W parafii oprócz wiernych są również księża. Cieszymy się obecnością ks. Bartka, ale to jedyny stały współpracownik proboszcza. Oprócz ks. Bartka w tym roku pomagali nam nieregularnie księża z Domu Księdza Seniora, ojcowie franciszkanie z radia Niepokalanów, ks. Sylwester Oblat, a ostatnie 3 miesiące roku ksiądz Tomasz. Cieszy również obecność ks. diakona Mateusza, jedynego diakona diecezji, który akurat w naszej parafii odbywa swoje roczne praktyki. Mała ilość księży przekłada się na konieczność łączenia wieczornych intencji mszalnych i wcześniejsze, rok naprzód, zamawianie intencji za zmarłych. Kolęda odbywała się w formie odwiedzin parafian, gdy uchylona była furtka lub brama domu lub w przypadku bloków wcześniejszych zapisów. Choć nie wszystko funkcjonowało bez zastrzeżeń to będziemy kontynuować taką formę, którą wymusza mała ilość księży w parafii.
Jakie plany na przyszłość. Chcemy rozwijać tzw. duszpasterstwo misyjne, czyli takie, które nie zadowala się tylko przychodzącymi do kościoła. W jaki sposób. Poprzez zapraszanie na katechezy, poprzez ewangelizację na zewnątrz świątyni, poprzez katechezę przed udzieleniem komunii i bierzmowania a także katechezę przedmałżeńską.
Jeśli chodzi o sprawy ekonomiczne. W ostatnim okresie udało nam się pomalować 400 metrów kwadratowych ścian od strony parkingu, wyremontować 200 metrów kwadratowych schodów, założyć nową dmuchawę do ogrzewania nawiewowego w kościele, pomalować około 1200 m kwadratowych sufitu. Ta ostatnia praca została wykonana po prawie dwudziestu latach od ostatniego malowania. Na rok 2024 przewidujemy dokończenie remontu schodów przed świątynią oraz zinwentaryzowanie grobów na naszym parafialnym cmentarzu, a w miarę możliwości zmianę około 120 metrów ogrodzenia cmentarza. Parafia ma jeszcze nieznaczne zobowiązania za wybudowanie plebanii w roku 2012, które oddamy w ciągu dwóch lat. Kończymy rok z zapasem finansowym pozwalającym na bierzące regulowanie rachunków za gaz, światło, wodę, śmieci oraz innych. Jak wpomniałem w liście do parafian jaki rozdajemy obecnie podczas kolędy ( styczeń 2024), nie korzystamy i nie korzystaliśmy z żadnych dotacji państwowych czy samorządowych a przeprowadzane remonty finansujemy ze ofiar składanych przez parafian oraz naszy niedzielnych i świątecznych gości.
Bardzo dziękuję za wszelkie przejawy życzliwości, ofiary oraz konstruktywne uwagi.
Ks. proboszcz Jacek Skrobisz