Sprawozdanie z życia parafii w roku 2022

Podsumowanie roku 2022  – Objawienie Pańskie 06.01.2023r.

Jaki był miniony rok. Powoli wracamy do normalności po pandemii, choć kościół nie wypełnia się jeszcze tak jak to było przed 2019 rokiem. Z radością zauważamy twarze osób, które powracają do sakramentów i niedzielnej Mszy Świętej. Jednak mimo radości nie brakuje i rozczarowań; brakiem zainteresowania kościołem przez młode pokolenie nie tylko nastolatków, ale również młodych, którzy żyją samodzielnie poza domem rodzinnym. W tym roku udzieliliśmy sakramentu małżeństwa 24 parom. Na pytanie, dlaczego chcecie zawrzeć sakramentalny związek małżeński w kościele? Dużo osób nie umie udzielić odpowiedzi, to pewnie także powód, dlaczego wiele par żyje bez ślubu kościelnego bo nie mają wiary by prosić o ten sakrament.

Różnica między ochrzczonymi dziećmi a zmarłymi w naszej parafii wynosi 69 do 87 innymi słowy już kolejny rok w naszej parafii umiera więcej osób niż zostaje ochrzczonych. To około 20 osobowa różnica utrzymuje się od kilku lat, to tak jakby w ciągu 5 lat opustoszała jedna ulica w naszej parafii. Ta tendencja utrzymuje się mimo, że zbudowano kilka nowych bloków.

Na podobnym poziomie co rok temu kształtuje się liczba przyjmujących I Komunię Świętą 67 (podobna liczba rok wcześniej) osób czy bierzmowanych 75 wzrost o kilkanaście osób w stosunku do roku ubiegłego.  Wzrost przystępujących do bierzmowania w naszej parafii może wynikać z faktu, że mniej osób z naszej młodzieży korzysta z przygotowania do bierzmowania w parafii w Kozłowie Biskupim.

Niestety maleje liczba odwiedzin chorych. Cały czas sakrament chorych kojarzony jest z ostatnim namaszczeniem. Powtarzam nasz apel by, korzystać z tego sakramentu, gdy jesteśmy chorzy. Jest on równie skuteczny duchowo co leki dla naszego ciała.

W tym roku odszedł z parafii ks. Mariusz Makowski, został proboszczem w parafii w Osmolinie. Na jego miejsce ks. biskup przysłał neoprezbitera pochodzącego z Łowicza ks. Bartka Jaskę. Według obowiązującego obecnie prawa w naszej diecezji będzie z nami trzy lata. Niestety ks. Ryszard Pajda, który nam dzielnie pomagał poważnie się rozchorował i nie wróci już do naszej parafii. Od września 2022 roku skorzystaliśmy z niedzielnej i świątecznej pomocy wielu księży. Było już ich ponad 10. Chętnie przyjmujemy gości, ale cały czas potrzeba nam stałej pomocy, na którą obecnie się nie zanosi. W diecezji łowickiej liczba księży po 75 roku systematycznie rośnie a w seminarium ubywa kandydatów do kapłaństwa.

W nowym roku będziemy starali się zapewnić posługę w konfesjonale. W związku z brakiem księży zostaną zmniejszone Msze Święte gregoriańskie. Już teraz łączymy wieczorne intencje w dni powszednie w piątek zapewniając kilku rodzinom możliwość modlitwy za swoich zmarłych. Prosimy o wyrozumiałość, jeśli nie zawsze uda się znaleźć odpowiedni termin na Mszę Świętą. W lutym rozpoczniemy zapisy na Msze Święte w roku 2024. W kalendarzu roku 2024 chcielibyśmy wprowadzić jeden dzień w tygodniu, kiedy rano nie będziemy celebrować Mszy Świętej.

Miniony rok, był także czasem niesienia pomocy dla Ukrainy. Parafia wysłała dwa transporty żywności, środków opatrunkowych oraz chemii do Zakarpacia do ks. Stefana oraz domu sierot prowadzonego w jego rodzinnej miejscowości. Nasi parafianie oraz osoby związane z naszym kościołem okazali się niezwykle hojni. Przekazaliśmy ponadto żywność z dwóch parafii we Włoszech pomagając w transporcie niezbędnych rzeczy i żywności jaką otrzymaliśmy z Włoch. Pomogliśmy wielu rodzinom na miejscu w Sochaczewie, ale również uchodźcom w Żyrardowie, Rawie Mazowieckiej czy Łowiczu. Z nowości, po raz pierwszy w historii parafii zorganizowaliśmy Bal Świętych, w którym uczestniczyła ponad setka dzieci poprzebieranych za świętych i błogosławionych. W tym roku udało się również stworzyć około 40 osobową grupę lektorów świeckich, którzy czytają w czasie Mszy Świętych.

Sprawy gospodarcze wydają się o wiele łatwiejsze do zrealizowania oraz zauważenia efektu wykonanej pracy. W tym roku udało nam się położyć asfalt na ostatnim odcinku zniszczonej drogi obok kościoła. Została położona kostka na cmentarzu dwie nowe aleje oraz na parkingu za kościołem. Ustawiono dwie nowe latarnie oświetlające teren parkingu. Prowadzono szereg prac naprawczych, jak wymiana rur, malowanie, usuwanie awarii. Bardzo dziękuję za ofiary, dzięki którym jest możliwe realizowanie nowych inwestycji. Parafia ma jeszcze zaległości związane z budową plebanii, które jednak są już znikome. W nowy rok wkraczamy z zapewnionymi środkami na remonty i bieżące opłaty.