700 lat od kanonizacji Św. Tomasza z Akwinu

Depesza KAI. „Człowiek Kościoła”, kapłan i doktor, który dzielił się swoją „ogromną duchową i ludzką mądrością” poprzez modlitwy i pisma. Papież Franciszek przywołuje po raz kolejny postać św. Tomasza z Akwinu w liście w języku łacińskim – opublikowanym 11 lipca – w którym mianuje kard. Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, swoim specjalnym wysłannikiem na obchody 700. rocznicy jego kanonizacji, które odbędą się 18 lipca w opactwie Fossanova, w gminie Priverno, w prowincji Latina.

„Nigdy nie nadęty wiedzą, ale zawsze zbudowany miłością”, dominikanin, którego współcześni nazywali „Doktorem Anielskim”, był „pełen wspaniałej kultury”, podkreśla papież w liście, który nosi datę 30 czerwca. „Napisał wiele dzieł i nauczał niezliczonych rzeczy, był dobrze wykształcony w dyscyplinach filozoficznych i teologicznych. Odznaczał się prawą inteligencją i bystrością, a badając ze czcią boskie tajemnice, kontemplował je z żarliwą wiarą” – czytamy w liście.

Podobnie jak w liście do biskupów Latiny, Sory i Frosinone, opublikowanym 28 czerwca, papież Franciszek przypomina o kolejnych rocznicach. Oprócz 700. rocznicy jego kanonizacji będziemy obchodzić 750. rocznicę jego śmierci w 2024 r. i 800. rocznicę jego urodzin w 2025 roku. „Z wielką radością duszy i duchową radością przyjęliśmy różne inicjatywy Kościoła, aby godnie uhonorować gorliwość najwybitniejszego doktora świętości i studium świętej doktryny”, napisał Franciszek, dodając, że przyjął prośbę bp Mariano Crociata, ordynariusza Latina, Terracina, Sezze, Priverno, bp Gerardo Antonazzo, ordynariusza Sora, Cassino, Aquino, Pontecorvo i bp Ambrogio Spreafico, ordynariusza Frosinone, Veroli, Ferentino i Anagni-Alatri, aby kardynał przewodniczył lipcowym obchodom ku czci św. Tomasza i wypowiedział „słowa duchowej zachęty”.

Stąd nominacja kard. Semeraro, który odprawi uroczystą Mszę św. w opactwie Fossanova, miejscu, w którym święty „zasnął w Panu”. „Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia będą zachęcani do okazywania swojej szczególnej miłości do Chrystusa i Jego Ewangelii z odnowioną siłą i nową gorliwością poprzez modlitwę, a także do żarliwości wiary w codziennym życiu” – napisał papież.

Z okazji publikacji listu papieża – datowanego na 19 czerwca, ale rozesłanego 28 czerwca do wspólnot, wraz z zaproszeniem do wykorzystania tekstu do „uważnej refleksji i inspiracji” – biskupi Crociata, Antonazzo i Spreafico poinformowali o innych wydarzeniach, które odbędą się ku czci ich patrona. Dziś po południu w Latinie odbędzie się spotkanie poświęcone świętemu. Okolicznościowa modlitwa odbędzie się w opactwie Fossanova w piątek 14 lipca po południu.

We wtorek 18 lipca o godz. 18.30 w Fossanova odprawiona zostanie uroczysta Msza św. z okazji rocznicy kanonizacji świętego, której przewodniczyć będzie kard. Semeraro.

Tomasz z Akwinu jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych myślicieli Zachodu. Urodził się ok. 1224 roku na zamku swoich rodziców w Roccasecca w południowej Italii. Wychowany przez benedyktynów na Monte Cassino, wstąpił do założonego kilkadziesiąt lat wcześniej zakonu dominikanów. Po okresie formacji podjął pracę wykładowcy. Działał między innymi w Kolonii, Paryżu i miastach uniwersyteckich Italii. Umarł w roku 1274 w drodze na Sobór Lyoński. Został kanonizowany w 1323 roku.

Od wieków św. Tomasz jest dla Kościoła katolickiego jednym z najważniejszych punktów odniesienia w interpretowaniu wiary (nieprzypadkowo otrzymał tytuł doctor communis, „doktor powszechny”). Jest ceniony także jako filozof, zwłaszcza gdy chodzi o metafizykę, teorię poznania i etykę. Jego spuścizna obejmuje nie tylko komentarze do Biblii czy traktaty teologiczne, ale także komentarze do dzieł filozofów starożytnych (Arystoteles, Boecjusz) oraz samodzielne pisma filozoficzne.

tom (KAI) / Watykan

Zdjęcie: Florencja, fresk z 1323 roku przestawiający Św. Tomasza z Akwinu.