Papież Pius XII w czasach II Wojny Światowej

Jak podaje KAI, Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbędzie się w dniach od 9 do 22 października międzynarodowy kongres na temat roli papieża Piusa XII w czasach nazizmu. Temat kongresu brzmi: „Nowe dokumenty z czasów pontyfikatu Piusa XII i ich znaczenie dla stosunków chrześcijańsko-żydowskich: dialog między historykami i teologami”.

W ostatnim okresie znaleziono w archiwach liczne dokumenty, które rzucają nowe światło na rolę papieża Pacellego i Watykanu w ratowaniu tysięcy Żydów.

Według informacji uniwersytetu, zapowiedź kongresu wzbudziła szerokie zainteresowanie. Dlatego całe wydarzenie w dużej sali wykładowej uniwersytetu będzie transmitowane na żywo na kanale: youtube.com/unigregoriana.

Inicjatorami tego ważnego wydarzenia są Stowarzyszenie Włoskich Gmin Żydowskich, Watykańskie Archiwum Apostolskie, Watykańska Komisja ds. Stosunków z Judaizmem, Departament Spraw Zagranicznych USA, ambasady Izraela i USA przy Stolicy Apostolskiej oraz American Jewish Committee (AJC).

Wobec Piusa XII wysuwane są zarzuty sprzyjania nazistom. Opierają się głównie na milczeniu papieża Piusa XII wobec zbrodni hitlerowskich i Holocaustu. Według Lecomte’a francuskiego pisarza, zła sława Piusa XII jest wynikiem wypaczenia wizerunku, do jakiego doprowadziła sztuka Rolfa Hochhutha „Namiestnik” wystawionej w 1963 roku. Dzieło to sugeruje widzom, że papieska obojętność wobec zagłady Żydów wynikała z jego nazistowskich sympatii.